“ARĪ ES ESMU SASKĀRIES AR ĻOTI DAUDZĀM NEVEIKSMĒM. TĀS NORŪDA, UN TU IEMĀCIES NEVEIKSMES APIET, LAI NĀKAMREIZ TĀS NEATKĀRTOTOS.” : ČELLISTS MAREKS RADZĒVIČS. INTERVIJA.

… Tur tālumā tumsa klejo un klejo. Tā liegani. Tā mirdzoši, bet ar savu spītu. Un nemanot, cienīgā nakts peklē, pāršalc gaismas stars, kurš liek uz mirkli apstāties ikkatram. Mīļais lasītāj, šodien gaismas stars ir mūžīgs nošu raksts, kas pār pasauli plūst. …

3_Foto_Ritvars Bluka

Foto:  Ritvars Bluka

MAREKS RADZĒVIČS. Apbrīnojams mūziķis. Apbrīnojams čellists. Apbrīnojami talantīgs. Un pār burtu, vārdu takām var just tik vienu, sirds silta personība. Un ar prieku ļaušu par to pārliecināties Jums pašiem! 

14_Foto_Laura Puncule

Foto: Laura Puncule

Klausoties Tavu mūziku, laiks rāmi zūd, un nevēlas pat atgriezties, tāpat kā smaids, kas rotā seju! Un tas nav minējums! Kad saprati, ka mūzika un Tu nav nesavienojami elementi, bet gan iet roku rokā?

Es domāju, ka intuitīvi to jutu jau tad, kad ienācu šajā pasaulē. Arī skolas laikā, taču tad vēl neapzinājos, ka tas ir mans dzīves ceļš un aicinājums. Patiesi to sapratu tikai tad, kad iestājos Liepājas mūzikas vidusskolā. Apkārt bija tikai mūziķi, mūzika, koncerti. Atmosfērai ir ļoti liela nozīme. Atbildot uz šo jautājumu, varu teikt, ka roku rokā tas viss sāka iet tieši tad.

10_Foto_Miks ĺČls

Foto: Miks Šēls

Vienā intervijā esi teicis: ”… viss jādara maksimāli un, ja esi uz skatuves, tad sadedz, jo nevienam nav vajadzīgs nekas remdens, bet gan karstums, kas nāk no sirds un dvēseles.” Vai ikreiz, kad zem kājām skatuves dēļi, prožektoru gaismas mirdz, un skatītāju rindas līdz malām pilnas, Tu izdedz? Kā tas ir, izdegt – mūzikā!

Jā, to man iemācīja mans mīļais čella spēles profesors Māris Villerušs. Viņš teica, ka, ja esi uz skatuves, tad izliec sevi visu, rīt uzpildīsi jaunu enerģiju. Emocijas, uzslavas, cilvēku komplimenti to atjauno ļoti ātri, tāpēc nav ko zaudēt. Tas vairāk ir domāts „sadegt”, nevis „izdegt”. Atdot visu.

9_Foto_Alvils StrĆťeris

Foto: Alvils Strīķeris

Tava biogrāfija ir vērā ņemama! Spēlē čellu jau no piecu gadu vecuma, esi ieguvis maģistra grādu – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, un vēl aizvien klajā laid savu orģinālmūziku. Un ticu, ka tas ir tikai sākums! Kas ir Tavs dzinējspēks nepadoties pie sasniegtā?

Dzinējspēks noteikti ir tas, ka ir vēl tik daudz ideju, kas jārealizē un esmu uzstādījis augstus mērķus, kas jāsasniedz. Grūtākos brīžos liels virzītājspēks ir klausītāju un cilvēku sniegtās emocijas, nav svarīgi, vai tās ir pozitīvas vai negatīvas. Arī kritika un skarbi vārdi tikai iedarbina manu iekšējo motoru un vēlmi darīt savu darbu vēl labāk. Tas viss mani piepilda, dod spēku nepadoties un turpina virzīt uz priekšu.

15_Foto_UÖis BrÉlČns

Foto: Uģis Brālēns

20_Foto_Elizabete Ezergaile

Foto:  Elizabete Ezergaile

Savu artavu dod Vecumniekos, pasniedzot čellu jaunajiem censoņiem! Kas ir labākais skolotāja ādā? Ir bijuši brīži, kad liekas, ka mācies arī Tu, ne tikai viņi no Tevis?


Labākais skolotāja ādā ir brīdis, kad redzi, ka tavs audzēknis ir kļuvis prasīgs pret sevi un katra mazākā nianse viņam ir nozīmīga. Tu redzi, ka viņam sanāk aizvien labāk, viņš cenšas. Ir apzinīgs, nāk uz katru stundu sagatavojies. Ar tādu entuziasmu un degsmi, ka var redzēt, – viņš visu dara par 150%. Viņam nesanāk, viņš nepadodas, bet mēģina saprast kāpēc nesanāk, kas jādara citādāk, lai izdotos. Protams, es no viņiem mācos, atklāju ko jaunu, kas var noderēt arī man. Nekļūdās tie, kas saka, ka vislabāk var mācīties tad, kad māci citus. Ir brīži, kad, strādājot ar bērniem, pieķeru sevi pie domas, ka ir vēl tik daudz lietu, kas jāatkārto pašam. Te prātā nāk stāsts par izcilo čellistu Pablo Casals, kuram 90 gadu vecumā intervijas laikā vaicāja, kāpēc viņš joprojām turpina vingrināties. Uz ko viņš atbildēja:„Tāpēc, ka, manuprāt, es progresēju. Ja es dzīvotu vēl 100 gadus, darītu tāpat.”

5_Foto_AinÉrs MazjÉnis

Foto: Ainārs Mazjānis

Var manīt, ka mūzika Tevī plūst – tā viegli, liegani un talantīgi! Un nebaidīšos teikt, bet tikai retajam līdz pirkstu galiem –  savā karjerā, ir izdevies noķert brīvību uz skatuves, nebaidīties būt pašam. To es manu Tevī! Vai vari piekrist, ka muzicēšana uz ielas ir palīdzējusi? Tavā bagāžā ir iespaidīgi galamērķi – Oslo, Madride, Kopenhāgena, un ticu, ka saraksts nav pat ievadā smelts! Kā Tu nebaidies tvert pasaules garšu, muzicējot uz ielām?

Nu redzi, uzstājoties uz ielas var iegūt ko pilnīgi atšķirīgu nekā spēlējot koncertos. Citu pieredzi, sajūtas. Spēlēšanu uz ielas es sauktu par emociju apmaiņu. Uz ielas cilvēki nav spiesti palikt un klausīties. Atšķirībā no ierastajiem koncertiem, viņiem ir iespēja doties prom jebkurā brīdī, nejūtoties neērti vai vainīgiem par to. Un tieši to es spēlēšanā uz ielas dievinu visvairāk, – klausītāji var aiziet, bet viņi paliek. Tu spēlē, noturi viņu uzmanību, un cilvēki tev apkārt stāv, klausās un apbrīno. Smaida, priecājas, dejo. Tas ir brīnišķīgi. Tā ir iespēja satikt cilvēkus no dažādām valstīm, atšķirīgu kultūru pārstāvjus, kurus ikdienā vai dzīvē neizdotos satikt. Esmu arī ieguvis ļoti daudz labu kontaktu un fanu. Ir gadījies saņemt vairākas vēstules no cilvēkiem, kas raksta, ka esmu viņus iedvesmojis sākt mācīties spēlēt kādu instrumentu vai arī atsākt pamesto, paņemt veco instrumentu atkal rokā. Vai arī tas brīdis, kad tev ir atstāta vēstule: „Marek, tava mūzika mani iedvesmoja un palīdzēja pieņemt ļoti svarīgu lēmumu.” Tā ir fantastiska sajūta.

2_Foto_Alvils StrĆťeris

Foto: Alvils Strīķeris


Esmu droša, ka melanholiju vai nostaļģiju rast te neradīšu, bet no sirds interesē, ko Tev nozīmē mūzika?

Mūzikai manā dzīvē ir ļoti liela nozīme, tāpēc tik grūti atbildēt uz šo jautājumu. Būtībā tā ir visa mana dzīve. Tā sastāv no mūzikas. Tā ir cita valoda. Tu vari neprast nevienu valodu, bet caur mūziku vienmēr varēsi sazināties, un otrs tevi sapratīs. Caur skaņām tu vari parādīt emocijas, otrs uzreiz nolasīs, vai esi laimīgs, skumjš. Mūzika tevi paceļ citā dimensijā. Klausoties citu gadsimtu mūziķu kompozīcijas, caur šīm skaņām vari nonākt tajā laikā un izdzīvot viņu emocijas, pārdzīvojumus un prieku.

19_Foto_Alvils StrĆťeris

Foto: Alvils Strīķeris

Mani pašu iedvesmo cilvēki, kas nepārstāj meklēt sevi, un atstāj aiz sevis savas pēdas, savus darbus, pāri visam -savu rokrakstu. Un nebaidās tvert visu, ko dzīve dod! Kas Tevi iedvesmo?

Mani noteikti iedvesmo pati dzīve, personīgā un citu cilvēku pieredzes, ko mēs varam izlasīt grāmatās, novērot filmās, cilvēkos mums apkārt. Ir ļoti daudz talantīgu un izcilu personību, kas savas dzīves laikā nav tikuši atzīti. Arī tie mani iedvesmo. Nesaukšu vārdus, jo tas saraksts būtu tik garš, ka mums ar vienu interviju nepietiktu :D.Tie ir Izcili pianisti, diriģenti, čellisti, vijolnieki, vokālisti, rakstnieki, mākslinieki, arī sportisti. Daudzus no viņiem sākuši novērtēt tikai pēc nāves. Mani iedvesmo arī māksla, jo tā iet roku rokā ar mūziku, tāpēc man ļoti patīk apbrīnot mākslas darbus un vēlāk ietērpt tos mūzikas skaņās.

6_Foto_Aksels Zirnis

Foto: Aksels Zirnis

Blakus pasaules līmeņa videoklipiem, Tava orģinālmūzika, ko redzam un dzirdam, ir savdabīgi spilgta. Kāds ir Tavs vēstījums, kad radi savas dziesmas? Un vai tās nāk vieglā ceļā?

Būtībā viss, ko radu un ielieku savā mūzikā, ir tas, ko izdzīvoju, dzirdu, redzu, ko jūtu mums visapkārt. Tie ir skaisti dabas skati, mīlestība, sajūtas, vibrācijas, cilvēce, iztēle, sapņi. Mūzika mani nepamet nekad. Motīvi, skaņas, mazas kompozīcijas – tās vienmēr ir manā galvā. Atliek tikai paspēt pierakstīt. Es vēlos, lai katrs manos skaņdarbos saklausītu to, kas ir vistuvākais viņam. Nav svarīgi, vai tas sakrīt ar vēstījumu, ko sākotnēji esmu tajos ielicis.

22_Foto_Westin_Photography

Foto: Westin Photography

18_PersonĆgais arhĆvs

Foto:  Personīgais Arhīvs

”Bez cīņas nav uzvaras!” Vai piekrīti? 

Šis ir viens no maniem mīļākajiem teicieniem. Pirmo reizi to dzirdēju, kad Arnold Schwarznegger intervijā stāstīja, ka viņam apkārt bija ļoti daudz cilvēku, kas teica, ka tev neizdosies, tev nesanāks, kā tu esi iedomājies kļūt par aktieri ASV ar tādu akcentu, bet izrādās, ka tajā laikā tieši tāds akcents bija vajadzīgs. Viņam bija savi mērķi, gribasspēks un pacietība. Arī es esmu saskāries ar ļoti daudzām neveiksmēm. Tās norūda, un tu iemācies neveiksmes apiet, lai nākamreiz tās neatkārtotos. Ļoti daudzās izcilās grāmatās ir rakstīts, ka problēmas ir vajadzīgas, tas nozīmē, ka tu kaut ko dari un nestāvi uz vietas. Ja nav problēmas, nav attīstības. Ja tev cilvēki spļauj uz muguras, tas nozīmē, ka esi viņiem priekšā. Ja tev ir mērķis, tad neklausi tos, kas saka, ka tev neizdosies, parādi, ka izdosies. Ej uz priekšu kā tanks un neskaties atpakaļ! 

16_Foto_Alvils StrĆťeris

Foto: Alvils Strīķeris

Un tagad uzspiedīsim Tavai karjerai mazu pauzi, un parunāsim par Tavu dzīves garšu! Par ko sapņoji bērnībā?

Nesen vēl atradu lapiņu no skolas laikiem, uz kuras bija jautājums, par ko vēlos kļūt, kad izaugšu. Tur bija rakstīts – „par čellistu”. Sapņoju par gardumiem un par pasaules apceļošanu. Sapņoju par to, ka būšu labs piemērs citiem cilvēkiem. Ka būšu veiksmīgs. Un viens no labākajiem mūziķiem.

1_Foto_Laura Puncule

Foto: Laura Puncule

Trīs īpašības, ko vērtē visaugstāk cilvēkos? 

Tā noteikti ir atklātība, uzticība un inteliģence.

7_Foto_Laura Puncule

Foto: Laura Puncule

Kas ir Tava mīļākā vieta Latvijā?

Visa Latvija man ir ļoti mīļa, bet pēdējo gadu laikā īpaši tuva man ir Vecumnieku puse. Tieši labestība, neviltotais prieks un atbalsts, ko Vecumnieku iedzīvotāji sniedz viens otram, dara šo vietu tik īpašu un skaistu. Ja runājam par Latviju kopumā, tad tā ir jūra, meži, upes, ezeri. Latvija nav iedomājama bez Siguldas spieķīšiem, Jūrmalas, Liepājas vēja. 

8_Foto_PersonĆgais arhĆvs

Foto: Personīgais Arhīvs

Kas ir nepieciešams, lai laime pilnīga, un tā, ka klāt nestāv pat Bahamu salas?

Mīlestība!!!

17_Foto_PersonĆgais arhĆvs

Foto: Personīgais Arhīvs

Drīz aukstums sevi liks manīt, un karstie dzērieni ies uz urrā, kā Tu pavadi rudeni?

Aukstums liek par sevi manīt, bet tas iedvesmo. Tās ir citas sajūtas, drebuļi, aukstais gaiss, kas no rīta sitas sejā, un adrenalīns, kad no rīta saproti, ka mašīnu nevar pielaist, un jādomā cits plāns. Man patīk iedzert siltu tēju, palasīt grāmatu, aiziet uz kino, kādu koncertu, operu. Aukstums mani nebaida, jo bārda mani silda! 😀

4_Foto_Laura Puncule

Foto: Laura Puncule

Mīlestība vienā teikumā?

Šis ir grūts jautājums. Jo ilgāk dzīvoju šajā pasaulē, jo grūtāk man to izskaidrot. Atceros, man pirms pāris gadiem uzdeva šo jautājumu, tad bija vieglāk atbildēt. Mīlestība ir rūpes par kādu, lai otrs ir laimīgs, piepildīts, novērtēts un apziņa, ka otrs tavā labā dara to pašu. Tā ir vissiltākā sajūta krūtīs. Tā ir apziņa, ka šeit un tagad viss ir labi. Un tā būs vienmēr.

13_Foto_PersonĆgais arhĆvs

Foto: Personīgais Arhīvs

Un novēlējums www.laumaozola.lv lasītājiem?

Novēlu, lai katrs atrod savu īsto ceļu, dara to, ko mīl, un lai par to vēl saņem atalgojumu. Lai katra diena ir piepildīta un nodzīvota tā, ka nekas nav jānožēlo. Novērtējiet un esiet pateicīgi par to, kas jums jau ir!

Laumas personības šķautnes, vai kā nu kurš ko sauc, bet ikreiz pēc intervijām es vēlos ko teikt. Mīļais lasītāj, šoreiz ir citādāk! GAISĀ JŪTAMA EIFORIJA, VAI MANI 15 GADI ORĶESTRĪ, KAS NOZĪMĒ ARĪ MĪLESTĪBU PRET MŪZIKU, DARA SAVU! Vai precīzāk – Mareka Radzēviča orģinālmūzika, kas skan fonā, kad vārdi kļūst īsti, ir pie vainas, un ziniet, labi ka tā! 

21_Foto_Westin_Photography

Foto: Westin Photography

NESEN ATSKĀRTU, KA MAN RAKSTĪŠANA ĻAUJ ELPOT! Tā man ir sava maģiskā pasaule, kas liek man justies laimīgai! Un sajūta tik viena, ja laimētu loterijā miljonu, laimes pilienus es nemanītu! Ko es vēlējos  ar šo pateikt? Ja reiz esi atradis ko savu, kas Tevi ceļ 10 m virs zemes, kas Tev liek censties ik dienas, rodot sev jaunus mērķus, ko sasniegt!? Turies pie tā un strādā ikdienas, jo panākumi mās, agri vai vēlu, bet mās! Ticu, ka Mareks zina, par ko es runāju! Un Jūs mīļie piekritīsiet, ja teikšu vienu – MAREKS RADZĒVIČS IR RADĪTS MŪZIKAI! Mīļais lasītāj, es ceru no sirds, ka Jūs šodien vēl īpašāk jutāt iedvesmas vilcienu blakus pārslīdam, bet es savukārt -atzīšos! Līdz šim man nebija iecienītākā čellista, kaut gan vienmēr esmu apzinājusies, ka čellisti ir šarmanti mūziķi, taču šodien man ir savs favorīts, Jūsu acu priekšā! Un ticiet vai nē, bet glaimiem te nav vietas, Jūs tikai paklausieties, kā Mareks Radzēvičs elpo mūzikas pasaulē, un tā, ka viens vārds apslēpts lūkojas man pretī – APBRĪNOJAMI! 

11_Foto_Alvils StrĆťeris

Foto: Alvils Strīķeris

ES STEIDZU TEIKT PALDIES TEV, MAREK! Par uzticēšanos. Par atklātību. Un par manu mīļo – iedvesmu! PĀR PASAULI PLŪST MŪŽĪGS NOŠU RAKSTS! TU TO PIERĀDI IK DIENAS!

….

MĪĻAIS LASĪTĀJ, LĪDZ NĀKAMAJAM STĀSTAM, KUR ES TEIKŠU TIK VIENU-  …. SATVERT MIRKLI UN NEKAD TO NEATLAIST!